Akármit is gondolunk a húsfogyasztásról, tény, hogy klímavédelmi, egészségügyi, állatjóléti szempontok miatt egyre inkább terjed a húsmentes, vagy legalábbis több növényi alapanyagot felhasználó étrend, különösen a fiatalabbak körében. A világ még sokáig, talán soha nem lesz vegetáriánus, de a változatos, a növényekre nagyobb hangsúlyt fektető étkezés az egészségünknek és a bolygónak is jót tenne a szakértők szerint.
Az idei év messze legsúlyosabb problémája a mezőgazdaságban a pusztító, mindent letaroló aszály. A Portfolio stúdiójából élőben jelentkezünk, és Blum Zoltánnal, a SAATEN-UNION Hungária Kft. ügyvezetőjével elemezzük a helyzetet és a kilátásokat, kitérve az élelmiszerárak drágulására is.
Sem a magyar lakosság ízlése, sem az anyagiak nem tették eddig lehetővé, hogy tömegesen kövessék idehaza is a nyugaton már erőteljesen terjedő étkezési szokásrendszereket. Ez azonban hamarosan megváltozhat: amire a klímaváltozás elleni harc nem volt képes, azt hamarosan elérheti a gazdasági válság és az élelmiszer-drágulás. Erről, és a megváltozóban lévő élelmiszer-fogyasztási szokásokról beszéltünk a Portfolio heti podcastjében Sziráki Zsófi dietetikussal, valamint Braunmüller Lajossal és Orosz Mártonnal, a Portfolio elemzőivel. Adásunk előzménye néhány héttel ezelőtti műsorunk, melyben egyebek mellett a háború élelmiszerárakra gyakorolt hatásáról volt szó, és ide kattintva hallgatható meg.
Egy már korábban is erőteljesen jelentkező drágulási hullámra jött a háború, amely tovább fűtheti az élelmiszerek és takarmányok áremelkedését. Ukrajna, mint a mezőgazdaság és a műtrágya-gyártás kulcsszereplője támadás alatt áll, amelynek hatásait mindannyian érezni fogjuk az élelmiszerek vásárlásakor.
Számos bizonytalansági tényező övezi a jelenlegi forintgyengülést, és rövid távon nem is látszik, hogy mitől fordulna meg az árfolyam a magyar fizetőeszköz piacán. A gyengülés az amúgy is inflációs környezetben átmegy majd az árakba is, vagyis tovább gyorsulhat a pénzromlás üteme – mondta el Madár István a Portfolio vezető elemzője.
Az agrár- illetve élelmiszertermékek régóta nem látott ütemben drágulnak, és a jelek szerint ez a folyamat folytatódni fog az elkövetkező hónapokban is. Az árnövekedés megterheli a fogyasztókat és kivégezheti az agrofood-szektor egyes versenyképtelen szereplőit is.
Robert J. Palladino első hónapja után beszélt a két ország közti kereskedelmi lehetőségekről.
Ackman újra megszólalt.
Itt vannak a legfrissebb reakciók.
Eltérő stratégiával készülnek az egyes országok.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.